STRONA GŁÓWNA  /  

Kursy i szkolenia kadry

1.Polona i Academica6 marca 2018 r. nasi bibliotekarze więli udział w szkoleniu, któro odbyło się w Lubaczowie. Szkolenie poprowadził specjalista z Biblioteki Narodowej - Iwo Hryniewicz.

W pierwszej części szkolenia uczestnicy poznali pełnotekstowe techniki przeszukiwania Polony jednej z największych i najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i największej tego typu biblioteki w Polsce.

Bibliotekarze dowiedzieli się jak tworzyć własne kolekcje, notatki, zakładki do obiektów oraz poznali zasady pobierania plików z domeny publicznej. Poruszane były również zagadnienia praw autorskich.

Dalsza część spotkania poświęcona była Academice - innowacyjnemu systemowi wypożyczeń elektronicznych książek i czasopism, który daje możliwość dostępu do pełnotekstowych publikacji zbiorów Biblioteki Narodowej.

Uczestnicy szkolenia poznali podstawy funkcjonowania systemu, metody zaawansowanego i pełnotekstowego wyszukiwania oraz zasady dostępu do systemu w każdej, nawet niewielkiej bibliotece.2.MAK+ - specjalistyczne szkolenie bibliotekarzy podkarpackich.21 kwietnia 2017 r., w szkoleniu podstawowym spotkali się bibliotekarze z 19. bibliotek podkarpackich, zainteresowanych wdrożeniem programu lub od niedawna stosujących MAK+ w swoich bibliotekach. Prowadzący przedstawił aktualne informacje o stanie komputeryzacji bibliotek w woj. podkarpackim i historię rozwoju systemu bibliotecznego MAK+ na terenie naszego województwa. Scharakteryzował biblioteki wiodące pod względem ilości sporządzanych rekordów w katalogu online, scharakteryzował biblioteki, które dołączyły do MAK-a+ w 2017 roku. Ważną częścią szkolenia było omówienie wymiernych korzyści z wprowadzenia wypożyczania elektronicznego, zarówno dla bibliotek, jak i dla samych czytelników.


3.Szkolenie bibliotekarzy z PRB.

 

Spotkanie to odbywa się w związku z realizacją Mikrograntu ?Podaj dalej? prowadzonego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, gdzie MBP w Cieszanowie jest Biblioteką Wiodącą.

Szkolenie obejmowało zagadnienia:

*
Szukamy pomysłów, tworzymy projekty, znajdujemy fundusze.
*
Ja bibliotekarz/bibliotekarka - moje zdolności i kompetencje w bibliotece.
*
Marka mojej biblioteki - nowe kierunki działalności biblioteki.

 

Szkolenie prowadziła Barbara Ciurko, szkoleniowiec CAL i trener Fundacji Inicjatyw Społecznych.


Dodano: 15 października 2018 13:19:29
Autor: Biblioteka Narol

Ostatnia aktualizacja: 17 października 2018 12:36:54
Wykonana przez: Biblioteka Narol

Archiwum zmian

Inne w tym dziale

Filia biblioteki w Płazowie Filia biblioteki w Rudzie Różanieckiej Statut Regulamin biblioteki
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Polanowskiego w Narolu zrealizowała zadanie pn.: "Adaptacja części budynku starejszkoły w Narolu na potrzeby utworzenia nowej siedziby Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Narolu".

Zadanie było współfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach PROGRAMU WIELOLETNIEGO KULTURA + PRIORYTET "BIBLIOTEKA+INFRASTRUKTURA BIBLIOTEK".

Zadanie realizowano w okresie od 01.01.2014 r. do 30.09.2015 r.
Wartość realizacji zadania - 664 575,16 zł
Dofinansowanie - 495 766,29 zł
Wkład własny - 168 808,87 zł
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Narolu
społeczności
zamknij
Komunikat