STRONA GŁÓWNA  /  

spotkanie autorskie

W ramach XI Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu 28.01.2019 roku w MGBP w Narolu odbyło się spotkanie autorskie z Simonem Lavee Łukawieckim, autorem książki pt. "Oddział Niezwyciężonych. Drużyna żydowskich partyzantów Armii Krajowej pod dowództwem Edmunda Łukawieckiego w latach 1941-1944".

Simon Lavee, potomek polskich Żydów szukając swoich korzeni dotarł do Lubaczowa, gdzie poznał historię rodziny. W 2009 roku zrodził się pomysł napisania książki,w której opisuje wojenne losy swego ojca, Edmunda, polskiego partyzanta. Jest to pierwsza z serii książek poświęconych losom rodziny Łukawieckich, począwszy od XIX wieku do czasów II wojny światowej. Łukawieccy byli rodziną "baronów" gorzelni w Galicji, którzy

z czasem ścisłe przestrzeganie religii i tradycji żydowskiej zamienili na zdecydowanie świecką asymilację.

Wojenne losy sprawiły, że Simon obecnie mieszka w Izraelu, gdzie założył rodzinę.

Podczas spotkania Simon wielokrotnie podkreślał swą wdzięczność dla rodziny Kulpów,

a zwłaszcza dla Józefa, który w 2011 r. został pośmiertnie odznaczony Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Zaznaczył, że jest bardzo szczęśliwy, że może być po raz pierwszy oficjalnie w Narolu.

Bardzo wielu uczestników spotkania zakupiło książki, które Simon Lavee Łukawiecki podpisywał. Nasza biblioteka, także wzbogaciła się o trzy egzemplarze tego wydawnictwa

z myślą o naszych czytelnikach. Autor prowadził też indywidualne rozmowy z osobami zainteresowanymi jego historią. Był bardzo zaskoczony, a zarazem szczęśliwy, że w Narolu znalazł osoby, które wiedzą kim był jego ojciec.

W związku z tym następnego dnia przyjechał ponownie do Narola, żeby spotkać się

z Panem Henrykiem Wolańczykiem oraz Panem Władysławem Wolańczykiem.

Spotkanie z Simonem cieszyło się ogromnym zainteresowniem mieszkańców. Wzięło

w nim udział ponad 50 osób, uczestnicy pytali kiedy odbedą się kolejne spotkania związane

z historią regionu.


Dodano: 31 stycznia 2019 09:49:57
Autor: Biblioteka Narol

Ostatnia aktualizacja: 31 stycznia 2019 10:27:55
Wykonana przez: Biblioteka Narol

Archiwum zmian
zdjęcie 1Inne w tym dziale

Kiermasz wyczytanej książki Informacja Kiermasz wyczytanej książki Konkurs
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Polanowskiego w Narolu zrealizowała zadanie pn.: "Adaptacja części budynku starejszkoły w Narolu na potrzeby utworzenia nowej siedziby Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Narolu".

Zadanie było współfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach PROGRAMU WIELOLETNIEGO KULTURA + PRIORYTET "BIBLIOTEKA+INFRASTRUKTURA BIBLIOTEK".

Zadanie realizowano w okresie od 01.01.2014 r. do 30.09.2015 r.
Wartość realizacji zadania - 664 575,16 zł
Dofinansowanie - 495 766,29 zł
Wkład własny - 168 808,87 zł
Wszystkie prawa zastrzeżone.
społeczności
zamknij
Komunikat